اسب دریایی چیست؟

یکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 11:40 ب.ظ

اسب دریایی نوعی جانور دریایی است که سری شبیه به سر اسب دارد به همین علت نام این نوع ماهی اسب دریایی است. بدن اسب دریایی از صفحات استخوانی تشکیل شده است و دمی شبیه به دم مار دارد.

اسب دریایی گونه های مختلفی دارد و در اندازه های مختلف(از ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر) یافت می شود

.اسب های دریایی دارای رنگهای مختلفی(سفیدـ زردـ قرمزـ آبی)هستند ولی انواع مختلف اسب دریایی در شکل بدنشان شبیه یک دیگر هستند.اسب دریایی در همه اقیانوس های جهان یافت می شود.به هنگام استراحت و خواب این جانور دم خود را به دو جلبک دریایی می پیچد و حتی هنگام تغذیه هم به جلبک می چسبد و غذای شناور در آب را می خورد.

اسب های دریایی با حرکت دادن باله پشتی خود به صورت عمومی در آب شنا می کنند.باله پشتی آنها حدود ۳۵ بار در ثانیه حرکت می کند اما با وجود این این جانور از کندترین جانورهای دریایی هست

.اسب دریایی برای پیمودن مسافتی به طول یک کیلومتر به ۲/۵ روز وقت نیاز دارد.(البته با بیشترین سرعت خود).

اسب دریایی روشی جالب و غیر معمولی برای تولید مثل دارد! ... ادامه مطلب را بخوانید.

اسب دریایی ماده دارای اندام درازی است که به وسیله آن تخم هایش را درون شکم اسب دریایی نر قرار میدهد.به هنگام جفت گیری اسب دریایی ماده درون کیسه شکم اسب دریایی نر قرار می دهد تا اسب دریایی نر آنها را بارور کند.اسب دریایی نر تخم ها را تا زمان بیرون آمدن نوزادها حمل می کند و تا حدود ۵ هفته از زمان تخمگذاری تا تولد نوزادان به طول می انجامد.در هر بار جفت گیری حدود ۵۰ تخم وارد شکم اسب دریایی نر می شود.

اسب های دریایی دشمنان کمی دارند در وافع ماهی های دیگر علاقه زیادی به خوردن آنها ندارند.


   آخرین ویرایش:۱۳۹۰/۴/۶

منبع:   

.

.کتاب CHILDRENS KONWLEDGE BANK ترجمه دکترفریبرز صادقی شهرستانی و شیرین نیک آیین


لطفا به این مطلب امتیاز دهید:


attentionهر گونه کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.در غیر ایصورت با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.