لوزه چیست؟

شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 05:02 ب.ظ

لوزه ها توده ای از بافت بدن هستند که در دو طرف گلو و پشت زبان واقع شده اند.بدن هر انسان دارای سه جفت لوزه است:
لوزه دهانی-لوزه حلقی-لوزه زبانی.


tonsil


لوزه دهانی بزرگترین لوزه است که با افزایش سن کوچک و کوچکتر می شود.لوزه دهانی با تولید نوعی پادتن از عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی جلوگیری می کند.لوزه حلقی در پشت دهان و نزدیک حفره بینی قرار دارند.لوزه زبانی هم در انتهای زبان واقع شده است.

در واقع لوزه ها قسمتی از دستگاه لنفاوی هستند که با تولید نوعی گلبول سفید به نام<<لنفوسیت ها>> با عفونت های بدن مبارزه می کنند.لوزه ها به وسیله لایه های نازکی از بافت پیوندی و غشای مخاطی پوشانیده شده اند.این غشا دارای تعداد زیادی حفره است.وقتی باکتری های بیماری زا و مضر از طریق بینی یا دهان  به گلو می رسند در این حفره ها به دام می افتند.سپس گلبول های سفید آنها را احاطه کرده و از بین می برند. به همین علت لوزه ها اولین سد دفاعی بدن محسوب می شوند.
در بعضی مواقع باکتری ها در داخل بافت لوزه های فعال می شومد و کل لوزه را ملتهب می کنند.به این حالت<<التهاب لوزه >> می گویند. به علت التهاب لوزه لوزه های دهانی متورم و قرمز و دردناک می شوند.درصورتی که التهاب لوزه ها شدید باشد لوزه ها شروع به ترشح چرک می کنند.در این حالت ممکن است عفونت به قلب و ریه ها و کلیه ها سرایت کند.این عفونت ها به همان سرعتی که در بدن پخش شده اند از بدن خارج می شوند و بیمار طی چند روز بهبود می یابد.این عفونت ها در میان کودکان بسیار شایع است.التهاب لوزه در زمستان بیش از تابستان بروز می کند.اگر التهاب لوزه ها با مصرف دارو درمان نشود.باید اقدام به جراحی و برداشتن لوزه ها کرد.

آخرین ویرایش:1390/4/10

منبع:

کتاب CHILDRENS KONWLEDGE BANK ترجمه دکترفریبرز صادقی شهرستانی و شیرین نیک آیین/انتشارات نشر دانشپرور/صفحه ۶۹۸


لطفا به این مطلب امتیاز دهید:


attentionهر گونه کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.در غیر ایصورت با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.